top of page
  • Yazarın fotoğrafıSevda Gürses

DOĞRU EMLAK FOTOĞRAFI NASIL ÇEKİLİR?


Alıcıların emlak alımı yaparken çıktıkları yolculuğun ilk adımı olan ilanların en önemli unsuru emlak fotoğraflarıdır. Amerika'da yapılan bir arastırmaya göre emlak ilanlarına bakan alıcılar zamanlarının %60’ını ilana ait fotoğraflara bakarak geçirip kalan zamanda ilan özelliklerini ve açıklamalarını okuyorlarmıs. Aynı araştırmaya göre doğru çekilmiş fotoğraflar sayesinde emlağın satışı %32 daha hızlı gerçekleşiyormuş. Peki emlak pazarlamasını bu denli etkileyen doğru emlak fotoğrafı nasıl çekilir? Haydi gelin bunlara kısaca bir göz atalım.


Öncelikle çekime başlamadan evi detaylı olarak inceleyip bir çekim planı oluşturun. Ev halihazırda kullanımdaysa ev sahibinden çekim için uygun bir gün belirlemesini isteyin, zaman belirlemek fotoğraf çekiminin ilk ve en önemli adımıdır.
Plarnlama yaparken evin cephesi, konumu, katı, hava durumu gibi fotoğraf çekimini etkileyecek unsurları dikkate alarak çekimi evin ışığı en iyi aldığı saatte yapmaya özen gösterin.
Ev kullanımdaysa mümkün olduğunca düzenli ve sade bir görüntü elde etmeye çalışın. Görüntüde dikkat dağıtacak kücük eşyaları mümkün olduğunca kaldırılmasını sağlayın.


Işığı kesinlikle karşınıza almayın, fotoğraf çekerken ışık kaynağı her zaman sizin arkanızda olsun.

Açıya dikkat edin, fotoğrafları göz hizasında ve yatay çekin. Fotoğrafınızda tavan ve zeminin görünümünün kadrajınızda eşit miktarda görünmesine dikkat edin.

Alıcılara doğru ve net bilgiler aktarmak en temel prensibiniz olmalıdır bu nedenle alanı daha geniş

göstermek amaçlı balık gözü lens, filtre vs. kullanmayın, alanın orjinal halini en iyi ışık ve açı ile en yalın şekilde yansıtmaya çalışın. Hedefiniz olmayan bir şeyi varmış gibi göstermek değil, olanı en iyi haliyle yansıtmak olmalıdır, buna özen gösterin aksi takdirde çektiğiniz fotoğraflar zaman ve müşteri kaybınıza neden olacaktır.Evin star noktasını belirleyin ve star noktada yapacağınız çekimi kapak fotoğrafı yapın.

Ayrıca evin öne çıkarmak istediğiniz pazarlamayı etkileyecek özellikleri varsa mutlaka detay çekim yapın. (Örn. Vitrifiye ve armatürler, ev sinema sistemleri, akıllı ev sistemleri, döşeme, havalandırma, klima, asansör)
Fotoğrafa bakan alıcı daha doğru değerlendirme yapabilmek için evi boş görmek ister fakat kullanımda olan evlerde böyle bir çekim yapmak mümkün değildir. Bazen evde satışı negatif yönde etkileyecek dağınık yatak, koltuk, yatak üzerinde ve yerlerde bulunan kıyafetler, açık klozet kapağı, ıvır zıvırla dolu dağınık depolar, kirli tuvaletler, açık bulunan televizyon, mutfak tezgahı üstünde bulaşıklar ve gereksiz eşyalar, içinde kirli çamaşır bulunan çamasır makineleri, gibi görüntülerle de karşılaşabilirsiniz böyle durumlarda bu görüntüleri kadrajınıza dahil etmemeye çalışın.
Mümkün olduğunca fazla sayıda ve değisik açılardan fotoğraf çekin ve yayın öncesi detaylı inceleme yapın. İnceleme sonrası tespit ettiğiniz en doğru kadrajlı, en net ve ışığı en iyi fotoğrafları yayınlayın.

Ansel Adams'ın dediği gibi fotoğraf makinasının en önemli parçası onun 30 cm arkasında durandır. Bu işin en önemli parçası sizsiniz. Kadrajınızda aklınızın, gözünüzün ve ruhunuzun izleri mutlaka bulunsun.
Sevda Gürses (Gayrimenkul Danışmanı )

Görseller : Zeynep Kozoğlu (Mimar)

9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page